OnlineTürk - Anasayfa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
OnlineTürk - Anasayfa

Türkiyenin Gençlik Portalı

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Xp ''SP2'' Format Atma

2 posters
YazarMesaj
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Xp  ''SP2''  Format Atma Empty
MesajKonu: Xp ''SP2'' Format Atma   Xp  ''SP2''  Format Atma Icon_minitimeSalı Ara. 16, 2008 9:17 pm

Dü?ündüm Ta??nd?m Halk?m?z? Biilgilendirelim Dedim Smile Format Atak Hic bu kadar kolay olmam??t? Smile
Xp  ''SP2''  Format Atma 212mv

Windows XP Home ve Professional versiyonlar?n?n kurulumunun nas?l yap?ld???n? ad?m ad?m görelim.
Windows XP CD-ROM'unu tak?n ve bilgisayar?n?z?n güç dü?mesine dokunun.
Not: Bilgisayar aç?l?rken ç?kan ekran sizin bilgisayar?n?zda biraz farkl? olabilir.
Xp  ''SP2''  Format Atma 19zw
Press any key to boot from CD... mesaj?n? göreceksiniz. Herhangi bir tu?a bast???n?z anda sistem tak?l? olan XP CD-ROM'undan sistem dosyalar?n? yükleyecektir ve kurulum ba?layacakt?r. E?er herhangi bir tu?a basmazsan?z bir süre sonra sistem harddiskten boot etmeye çal??acakt?r.
Kurulumdan sonra XP CD-ROM'unu cd sürücüde unutanlar kar??lar?na tekrar kurulum ekran? gelip ?ok olmas?nlar diye al?nm?? bir önlem...
Xp  ''SP2''  Format Atma 29hd
CD-ROM'dan aç?l?? yap?l?p kurulum i?lemi ba?lad?, kar??m?za ilk ç?kan yaz?:
Setup is inspecting your computer's hardware configuration...
Xp  ''SP2''  Format Atma 35fv
Bir bekleme süresinin ard?ndan, Microsoft'un klasik mavi yükleme ekran? geliyor
Xp  ''SP2''  Format Atma 49rb
Daha sonra Setup is starting Windows mesaj? ve Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekran?:
Xp  ''SP2''  Format Atma 53jo
ENTER tu?una basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yaz?l?m anla?mas? geldi. F8 tu?una basarak geçelim.
?imdi önemli bir ad?ma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama i?lemi.
Xp  ''SP2''  Format Atma 63qv1
E?er disk daha önceden kullan?lm??sa veya zaten içinde ba?ka bir i?letim sistemi yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukar?da oldu?u gibi Unpartitioned space ad? alt?nda bölümleme yap?lmam?? disk alan? görünecektir. Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya Unpartitioned space'i seçip C tu?una basarak bu alan? bölümleyebilirsiniz. ?u anda yukar?da gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkan? da var(bu durumda o bölümün içindeki her?ey gider ona göre..).
Ben önce C tu?u ile bölümledim ve Enter tu?u ile devam ettim.
Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullan?laca??n? soruyor.
Xp  ''SP2''  Format Atma 74oi
E?er varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmi?seniz tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçene?inizde olacakt?r. Böylece o bölümdeki bilgiler de korunmu? olur.
Bizim ise ?imdi iki seçene?imiz var: FAT veya NTFS.

FAT Bu dosya sistemi DOS ve W9x'in kulland??? dosya sistemidir. Bu ?ekilde formatlarsan?z, bir DOS disketiyle açt?n?zda diskinize eri?ebilirsiniz. Ayn? ?ekilde e?er birden fazla i?letim sistemi kullan?yorsan?z, mesela bir de W98 yüklü ise, W98 ile açt???n?zda bu disk alan?n? da görüp kullanabileceksiniz.
?ki tane büyük dezavantaj? var:
* Kulland??? dosyalama yöntemi diski 64KB'l?k hücrelere bölüyor. Ve bir dosya en az?ndan bir hücreyi kaplad??? için, 1KB'l?k bir dosya bile olu?tursan?z diskinizde 64KB yer kaplayacakt?r.
* NTFS sisteminin sundu?u disk ve dizinlere hatta dosyalara eri?imin kullan?c? baz?nda k?s?tlanabilmesi özelli?inden mahrum kalacaks?n?z.
NTFS DOS disketiyle aç?nca ve W9x i?letim sistemlerinden eri?ilememesi d???nda güvenilir ve XP'nin özelliklerini tam olarak kullanman?za imkan veren bir dosya sistemi. Bu arada kafan?za belki tak?l?r diye söylüyorum, W9x taraf?ndan eri?ilemez derken bu a? üzerinden eri?emez demek de?il. Ayn? makinada birden fazla i?letim sistemi varsa bu durum söz konusu olabilir.
NTFS kullanman?z? öneriyorum ve bende NTFS üzerindeyken Enter ile devam ediyorum.
Disk formatlan?yor:
Xp  ''SP2''  Format Atma 81ua
Ve dosyalar CD-ROM'dan diske koplayalan?yor:
Xp  ''SP2''  Format Atma 94bu
Ve sistem yeniden aç?lacak...:
Xp  ''SP2''  Format Atma 106be
Bilgisayar aç?ld???nda Windows XP ilk defa Graphical User Interface(GUI) - Grafik kullan?c? arabirimi ile aç?l?yor:
Xp  ''SP2''  Format Atma 118bj
Xp  ''SP2''  Format Atma 129mq
Bu ad?mlarda biz hiçbir?eye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao, salep i?te ne varsa.... Xp  ''SP2''  Format Atma Msn_happy
Xp  ''SP2''  Format Atma 135aj
?imdi kar??m?za önemli bir ad?m geldi. E?er Türkçe d???nda bir versiyonu yüklüyorsan?z(muhtemelen English olan?..) bu ekranda hem Customize dü?mesine t?klayarak Türkiye'yi seçmemiz laz?m, hem de Details ile Türkçe klavyeyi seçmemiz gerekiyor.
Xp  ''SP2''  Format Atma 142tq
?sminizi ve e?er bir kurumda yükleme yap?yorsan?z kurum ismini yaz?n:
Xp  ''SP2''  Format Atma 153wj
25 haneli Product key'i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-kutusunda yaz?yor)
Xp  ''SP2''  Format Atma 162vl
A?da da görünecek ve a? üzerinde her bilgisayarda farkl? olmas? gereken Computer name de?erini girin.
Administrator kullan?c?s?n?n ?ifresini girin, Confirm password kar??s?na ayn? ?ifreyi tekrar girin:
Xp  ''SP2''  Format Atma 176ix
Administrator ?ifresini bo? b?rakabilirsiniz ama e?er bir ?ifre girerseniz bu ?ifreyi kesinlikle unutmay?n, yoksa makinay? açamazs?n?z.
Date and Time Settings
Tarih ve saati kontrol edin, gerekiyorsa düzeltin. Time Zone alan?nda Türkiyenin GMT +2 olan saat dilimini seçin (Athens, ?stanbul...gibi bir ismi var).
Xp  ''SP2''  Format Atma 180it
E?er bilgisayarda tak?l? bir a? kart? varsa, kurulum i?lemi s?ras?nda tespit edilecektir. Bu durumda size altta oldu?u gibi Typical settings ile, yani varsay?lan ayarlarla bir?ey sormadan kurulmas?n? veya Custom settings ile baz? ayarlar yapt?rmas?n?(mesela IP adresini girmek gibi) seçtirecektir. Biz Typical settings'i seçiyoruz, zaten kurulduktan sonra istedi?imiz gibi gidip bu ayarlar? de?i?tirebiliriz.
Xp  ''SP2''  Format Atma 196ay
Finalizing installation ad?m? ile kurulum i?lemi devam ediyor, yine çay, kahve, kakao ve sahlep...
Xp  ''SP2''  Format Atma 208xz
Restart...:
Xp  ''SP2''  Format Atma 217gj
Ekran çözünürlü?ümüzü ayarlayacak. OK
Xp  ''SP2''  Format Atma 225ad
?nternet üzerinden Microsoft'un web sitesine ba?lanmay? deneyecektir. Bu ad?m? Skip ile geçmenizde hiçbir sak?nca yok.
Administrator özelli?ine sahip olacak ilk kullan?c?lar? olu?turman?z istenecek. Ve XP'nin login ekran? kar??n?za gelecektir.
Xp  ''SP2''  Format Atma 237xk
E?er kurulum yap?l?rken sadece bir kullan?c? olu?turulmu? ve onunda ?ifresi yoksa, bu login ekran? ç?kmaz, direkt masaüstü gelir... Hadi geçmi? olsun.
Xp  ''SP2''  Format Atma 241ed

Bitti...Xp  ''SP2''  Format Atma Msn_happy

Bu Arada E?er ?steyen Varsa Özel Anlat?m ve Sorular?n? Cwplar?m: ultimatecs06@hotmail.com

****ADM?NASTRATOR***

https://onlineturk.forum.st
Ps-Kophat
Profesyonel
Profesyonel
Ps-Kophat

Xp  ''SP2''  Format Atma Empty
MesajKonu: Geri: Xp ''SP2'' Format Atma   Xp  ''SP2''  Format Atma Icon_minitimeSalı Ara. 16, 2008 9:33 pm

herkesin bilmesi gereknlerden tşklerr

Xp ''SP2'' Format Atma
1 sayfadaki 1 sayfası